T.C
ÇERKEZKÖY KAYMAKAMLIĞI
 
Dünyamız canlılarla doludur. Dünya içinde insanları, bitkileri ve hayvanları barındırır. Bunların içerisinde en gelişmiş olanı insandır. İnsan aklı sayesinde birçok hayvanı tanımış ve onlardan faydalanmıştır. Hayvanlar aynı insanlar gibi duyu ve hareket kabiliyetine sahip canlılardır. Hayvanların, insan yaşamında büyük önemi vardır. Dünyanın varoluşundan beri var olan bu canlılar, insan hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır. 
Her canlının, doğadaki dengenin korunmasında bir rolü vardır. Soyları bilinçsizce tüketilen canlılardan sonra, doğada büyük sorunlar yaşanmaya başlamıştır. Artık günümüzde, nesilleri tükenmekte olan hayvanları korumak için büyük gayretler gösterilmektedir. Hayvanlara işkence yapmak bir insanlık suçudur. Hayvanlara acımayanların, insanlara  acıması yoktur. Hayvanları sevenler, insanları daha içten severler. Medeni devletlerin hepsi hayvan yaşamının sağlıklı ilerlemesinden sorumludur Yeni nesillerin hayvan sevgisini kazanmasında her bireyin sorumluluğu vardır.
Hayvanları koruma amacıyla yurdumuzda açılmış olan ilk dernek, 1908 yılında kurulmuş olan "Hayvanları Koruma Derneği"dir. Dünyadaki hayvan koruma derneklerinin bir araya gelerek oluşturdukları "Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu", 1931 yılında yaptığı toplantıda, 4 Ekim gününü "Hayvanları Koruma Günü" olarak ilan etti. 
Hayvanları Koruma Günü'nün amacı; hayvanlara karşı sevgi ve acıma duyguları uyandırmak, onları korumak ve haklarına saygı duyulmasını sağlamaktır. 
Hayvan sevgisi, insandaki yardımlaşma, iyilikseverlik ve sevgi gibi duyguları geliştirir. 
. Bunun için hayvanları sevelim, onları koruyalım, onlara eziyet etmeyelim. Hayatı sevmek hayvanları sevmekle başlar unutmayalım. Bugün bir hayvanı sevindirmeye ne dersiniz? 

                                                                                            
 
                                                                                                                                                                                                                                           Atilla Selami ABBAN
                                                                                                                                          Çerkezköy Kaymakamı
 
 
 
 
 
 
Türkiye Cumhuriyeti Çerkezköy Kaymakamlığı
Tel:0282 726 79 80 Fax: 0282 726 79 81